Liposukce (odsátí tuku)

Liposukce je operační způsob tvarování (formování) postavy, při níž se odstraňují tukové přebytky z míst, která nelze navzdory intenzívnímu cvičení zhubnout. Nejčastěji jsou těmito oblastmi břicho, boky, oblast pasu, vnitřní strana stehen a kolen, méně častěji podbradek, krk, hrudník, apod.

Odstranění přebytečného tuku se provádí liposukcí, tj. odsátím tuku. Existuje více technik liposukcí, nicméně podstatou je vždy odstranění a odsátí nadbytečného tuku, které se provádí jemnou kanylou. Přístup kanyly do podkožního tuku je veden pomocí drobného řezu na kůži délky do 1cm v málo nápadných místech, kde jizva po zhojení není prakticky viditelná.

Po operaci je nutné nošení speciální elastického kompresívního prádla (2-3 měsíce), které dotváří celkový požadovaný výsledek a zabraňuje otoku v odsávané oblasti. Fyzická sportovní aktivita je možná přibližně za 2-4 týdny po operaci.

Během jedné operace je možné odsát tuk z více různých lokalit, většinou symetricky ve smyslu pravé a levé strany, celkové bezpečné množství odsátého tuku při jedné operaci je přibližně 3-5 litrů tuku.

Pro udržení dosaženého výsledku je vhodné držet si hmotnost, jaká byla v době operace. Výsledek je trvalý, protože v odsávané lokalitě byly tukové buňky trvale odstraněny, ale trvalý pouze v případě, že nedojde k dalšímu zvyšování hmotnosti.

Liposukci lze s úspěchem kombinovat i s jinými operacemi, např. operací břicha (abdominoplastika).