Operace zarůstajících nehtů (plastika nehtového lůžka)

Zánět nehtového lůžka (nejčastěji na palcích dolních končetin) je v poslední době stále častější onemocnění, které většinou souvisí s výraznou zátěží dolních končetin, nevhodnou obuví, náročným jednorázovým sportovním výkonem a podobně.

Ve chvíli, kdy se jednorázově nebo postupně (například tlakem nevhodné obuvi) vytvoří tlak nehtu na kožní okraje nehtového lůžka, může dojít k zanícení okraje nehtu a vytvoření chronického zánětu nehtového lůžka. Vytvoří lokální zánět, který v důsledku provázejícího otoku dále prohlubuje tlakové změny a celý proces pokračuje.

Plastika nehtového lůžka se provádí ambulantně v místním umrtvení ve zklidněném nezaníceném terénu. Kožní val v místě zarůstání nehtu se protne, zarůstající část nehtové ploténky při kožním okraji se odstraní a kožní okraj se znovu sešije několika stehy. Obvaz se ponechává 2-3 dny, poté se odstraní a pacient začíná ránu sprchovat. Stehy se odstraňují za 2-3 týdny od zákroku. Pacient na nohu našlapuje ihned po operaci, veškerý zákrok se provádí na horní straně prstu. Pouze je nutný několik dnů šetřící režim a do odstranění stehů bez sportovních aktivit. V případě příznivého hojení se problém se zarůstáním nehtu v místě provedeného operačního výkonu již většinou neopakuje.