Modelace prsů (úprava pokleslých prsů)

Modelace prsů (mastopexe) – jedná se operaci, jejímž principem je přizvednutí povislých a prázdnějších prsů a vytvoření tak vzhledově tvaru mladistvých prsů. Při operaci se provádí vertikálním směrem zvednutí prsní žlázy, posunutí prsního dvorce s bradavkou směrem vzhůru a celkové zpevnění prsů. Objem prsní tkáně se nezmenšuje.

Operace se provádí v celkové anestezii za hospitalizace. Před operací je na prsy proveden operatérem nákres budoucí výše prsního dvorce a bradavky, rozsah předpokládaného odstranění kůže a eventuelně prsní žlázy. Nejčastější metodou modelace prsů je metoda řezu obráceného písmene T, kdy je prsní žláza zmodelována, dvorec s prsní bradavkou jsou posunuty směrem vzhůru a kůže je znovu sešita.

Výsledná jizva má tvar převráceného písmene T a současně je kruhovitá jizva kolem prsního dvorce, který je často široký a redukuje se jeho průměr. Do ran jsou vloženy odsávací drény, rány sešity a hrudník obvázán elastickým obvazem. V pooperačním průběhu se během 1-2 dnů odstraní drény, stehy se odstraňují většinou 2 týdny od operace. Po operaci je nutné nosit elastickou podprsenku, která během následujících 3 měsíců udrží a dotvoří požadovaný tvar prsů.

Schopnost kojení a citlivosti bradavky nemusí být po operaci v závislosti na provedené metodě zachována.

Běžná fyzická aktivita je možná přibližně za 2 týdny od operace, sportovní aktivity za 4 týdny od operace.