Zvětšení prsou (augmentace)

Vlastním cílem operace je zvětšit prsa takovým způsobem, aby prsa získaly na objemu a současně vyhovující tvar. Vše ideálně úměrně velikosti postavy, objemu hrudníku, tělesné konstituci. Zvětšení prsů (augmentace) tedy slouží ke zvětšení přirozeně malých prsů, obnovení vzhledu a objemu prsů po těhotenství a kojení, případně zhubnutí nebo i k úpravě nestejné velikosti prsů ve srovnání pravé a levé strany.

Zvětšení prsů (augmentace) se provádí vložením silikonového prsního implantátu, který může mít různý tvar (kulaté nebo anatomicky tvarované) a velikost, a tento implantát je vybrán ve spolupráci s pacientkou dle její představy o velikosti prsů se zohledněním tělesných proporcí postavy a hrudníku. Výrobců implantátů je celá řada, ale vždy se jedná o implantát, který má na povrchu zesílené silikonové pouzdro a je vyplněný silikonovým gelem. Na našem pracovišti jsou nejčastěji používány implantáty značek Polytech, Motiva, Arion, Mentor.

Vlastní operační výkon se provádí v celkové anestezii, kdy z krátkého řezu (délky cca 5cm), nejčastěji v podprsní rýze (možností je ještě řez okolo prsního dvorce nebo z podpažní jamky) je implantát vložen do připravené dutiny a to buď na povrch velkého prsního svalu anebo pod velký prsní sval.

Do dutiny jsou vloženy drény, rána je uzavřena stehy a hrudník zavázán elastickou bandáží. Následující den je elastická bandáž vyměněna za speciální elastickou podprsenku, kterou je vhodné nosit několik týdnů, dokud nedojde k fixaci implantátů v požadované poloze. Stehy se odstraňují 10-14 dnů od operace. Fyzická zátěž je vhodná za cca 4 týdny po operaci.

Prsy s implantáty prodělávají během dalšího průběhu života stejné změny jako prsy bez implantátů, tzn. na vzhled prsů mají vliv následné změny hmotnosti pacientky, těhotenství, hormonální změny. Životnost implantátů je diskutabilní, není neomezená, ale v případě, že nejsou známky prasknutí implantátu, významné anatomické změny prsu, není nutné implantáty měnit. Vhodné jsou pravidelné kontroly prsním specialistou.

Tyto informace ohledně implantátů jsou pouze informativní a nemohou nahradit předoperační osobní konzultaci ohledně podání informací o implantátech a zodpovězení veškerých dotazů pacientky zvažující zvětšení prsů implantáty.