Operace kožních nadbytků a tukových prolapsů horních a dolních očních víček (blepharoplastika)

Operace očních víček je jedním z nejčastěji prováděných zákroků. Cílem estetické operace očních víček je omlazení očních víček a tím i celého obličeje. Plastickou operaci provádíme na horních i dolních víčkách. Zákrok se provádí v lokální anestezii, takže nevyžaduje hospitalizaci.

Horní víčka

Můžeme operovat samostatně nebo současně s víčky dolními. Kůže horních víček se znecitliví anestetikem a řez je veden v kožním záhybu víčka a při zevním očním koutku. Odstraňují se kožní nadbytky, které často přepadávají přes řasy a zhoršují vidění a vypreparují se tukové váčky. Kůže se sešije tenkým podkožním stehem pro rychlé hojení, většinou se zde používá steh nevstřebatelný a je nutno jej odstranit.

Dolní víčka

Operace se provádí samostatně nebo současně lze operovat i víčka horní. U klasické operace je řez veden 3-4 mm pod řasami. Stejně tak, jako operace horních víček, spočívá operace dolních víček v odstranění nadbytku kůže a redukci tukových polštářků, které způsobují vzhled oteklých víček. Zlepšuje se tak vzhled víček, korigují se vrásky, odstraňuje se uvolněná kůže, oči získávají svěží vzhled, více vyniknou a celkově se obličej „projasní“ a získá tak svěží a mladší vzhled.

Operace horních i dolních víček se provádí v místním umrtvení (většinou ambulantně), kdy se provede odstranění nadbytečné kůže a tukových prolapsů a kůže se tak vypne. Jizvy jsou skryty v přirozených kožních záhybech a po úplném zahojení jsou prakticky neviditelné. Po operaci se vždy objevuje otok víček, který je individuální a lze mu účinně bránit chladnými obklady. Podlitiny (modřiny) v oblasti horních víček jsou minimální, častěji se objevují při operaci dolních očních víček, ale velmi rychle mizí. Stehy se obvykle ponechávají 7-10 dnů.

Operaci očních víček lze provést i současně s jinou operací v celkové anestezii.