Operace nosu – modelace a/nebo zmenšení nosu (rhinoplastika), korekce (modelace) měkkého nosu

Nos je dominantní částí obličeje, která udává charakteristický výraz a tvar obličeje. Operace nosu (rhinoplastika) nabízí řešení problému souvisejícího s nízkým sebevědomím a nespokojeností s tvarem nebo velikostí nosu.

Jedná se o zákrok, k němuž se člověk odhodlává často dlouhé roky. V dnešní době je operace nosu velmi populární s pěknými výsledky, které klientovi umožní žít "nový spokojenější" život. Tvarové odchylky nosu mohou být jak vrozené, tak i získané jako následek úrazu. Plastika nosu řeší korekce jak části kostěné, tak i chrupavčité a celkově velikost, tvar, symetrie i deformity nosu. Klienti řeší nejčastěji výrazný nosní hrbol, plastiku nosní přepážky, zúžení nosu nebo modelaci hrotu nosu. Chirurgickým zásahem plastiky nosu lze zlepšit i jednu z hlavních funkcí nosu - dýchání samotné.

Co dokáže plastika nosu
  • Zmenšit velikost nosu
  • Upravit šíři nosu v jeho kostěné části
  • Odstranit kostěný hrbol nosu, změnit profil nosu s viditelným hrbolem nebo naopak s propadlinou
  • Vymodelovat špičku nosu – příliš velkou, tvaru bambule nebo naopak sníženou ve tvaru skoby nebo rotovanou nahoru
  • Upravit nosní dírky, jejich velikost a šíři
  • Zkorigovat osovou asymetrii nosu

Plastiku nosu provádíme většinou v celkové anestezii. Operace trvá většinou 1 až 2 hodiny, záleží na jejím rozsahu. Rhinoplastiku lze provést uzavřeně, kdy vedeme řezy uvnitř nosních dírek, aby jizvy nebyly vidět nebo otevřeně, kdy je výkon přehlednější při operaci chrupavek špičky nosu, ale je po ní krátká jizvička pod nosem. Obě operace jsou rovnocenné.
Po operaci nosu raději počítejte s podlitinami a otoky kolem nosu a v oblasti očních víček, které ustoupí během několika dnů po operaci. Rány sešijeme vstřebatelnými stehy a do nosních dírek zavádíme na několik dnů tamponádu. Na nos přikládáme plastovou dlahu na cca 1-2 týdny. Dlaha po operaci udrží správný tvar nosu a zajistí mu klid na hojení po operaci. Vzhledem k přítomnosti chrupavky v nose se definitivní tvar nosu se ustálí přibližně po roce od operace.