Operace odstálých ušních boltců (otoplastika)

Odstálé boltce působí rušivě v dětském i dospělém věku. Děti nebo dospělí s odstálými nebo jinak deformovanými boltci trpí posměchem okolí a nedostatkem sebedůvěry. Tento stav lze skrýt dlouhými vlasy, ale lze jej také úspěšně změnit operací a upravit je tak, aby od hlavy neodstávaly.

Při operaci ušních boltců upravujeme jejich tvar, velikost nebo postavení. Nejčastěji řešíme odstálé ušní boltce, které vypadají větší než kdyby odstáté nebyly. Operací zlepšujeme proporce ušních boltců vzhledem k obličeji.

Operaci odstálých ušních boltců standardně provádíme v lokální anestezii, lze ale i v celkové anestezii. Výkon je ambulantní. Řezy jsou vedeny na zadní straně ušního boltce, je zmodelována chrupavka boltce a ušní boltce jsou přitaženy blíže k hlavě, aby nepůsobily odstálým dojmem. Ránu na zadní straně boltce šijeme vstřebatelným stehem. Nově vytvořená pozice boltce je poté fixována nevstřebatelnými fixačními stehy, protože chrupavka boltce má „tvarovou paměť“, tyto stehy ponecháváme cca 2 týdny, po tuto dobu je též vhodný fixační elastický obvaz nebo čelenka.